منو
A+ A A-

پرفسور سید محمد اعرابی : امیدواریم با استقرار دولت جدید ارتباط حوزه های مدیریتی و پژوهشی تقویت شود

  • دسته: اخبار
  • بازدید: 3437

بحث های مدیریتی در دهه های اخیر، از اهمیت خاصی برخوردار شده و با چالش­های متعددی نیز مواجه بوده­اند. سال­هاست که روش­های مختلف مدیریت در سطوح گوناگون، به منظور تعالی سازمان­ها و مؤسسات و پیشرفت  همه­ جانبه کشورها از طریق اتخاذ روش­ها و تصمیمات صحیح، در سراسر جهان مورد بحث و بررسی است. مدیریت استراتژیک، از اساسی­ترین مباحث مدیریتی است که راهبرد روشن برای تقرب به مأموریت، چشم انداز،ارزشها و اهداف استراتژیک را به مدیران نشان می­دهد و بهترین شیوه برای تصمیم­سازی، تصمیم­گیری برنامه ریزی عملیاتی و اقدامات مؤثر است.

مدیریت استراتژیک اصطلاحي است که درکشور ما بیش از عمل، در گفتار مدیریتی و سیاسی مورد استفاده قرارگرفته و در بخش­های نخبه­گرا در بدنه مدیریت دولتی و خصوصی کشور با توجه به تجارب گذشته، از مزایای آن بهره می گیرند.

انجمن­ها و شرکت­های مشاور، درحال حاضر، با اخذ مجوز از وزارتخانه­های مربوطه، در زمینه ارایه راهکارهای مدیریت استراتژیک به مدیران برای برنامه­ریزی و اجرای پروژه های خرد وکلان، فعال هستند و مدیران به تناسب نیاز و درایت خود به منظور تبیین راهکارها در بخش عملیاتی پروژه ها از آنان بهره می­گیرند.

در میان اساتید و نخبگان حوزه مدیریت استراتژیک در کشور، «پرفسور سیدمحمد اعرابی»، نامی معتبر و آشنا با تجربه­ای ارزنده که حاصل سالیان متوالی تحصیل و کار در داخل و خارج از کشور است. وی متولد ماه آبان سال 1330 تهران است. تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در مدیریت به پایان رسانده و در حال حاضر، به عنوان رييس دوره چهارم هيات مديره انجمن مدیریت راهبردي ایران، مشغول فعالیت است. وی ده­ها برنامه استراتژیک را با دانش، تجربه و تسلط خود برای نهادها و مؤسسات دولتی و خصوصی کشور تدوین کرده است و کم و کاست­ها و فراز و فرودهای این حوزه را به خوبی می­شناسد.

به بهانه برگزاری «دهمین کنفرانس بين المللي مدیریت استراتژیک» که آذرماه امسال، به همت انجمن مدیریت راهبردی ایران برگزار می­شود  و با وی به گفتگو نشستیم که خلاصه آن در ادامه آمده است:

در ابتدا پرفسور سید محمد اعرابی مفهوم و عملکرد مدیریت استراتژیک و سابقه آن را در ایران بدین گونه عنوان کرد: این مفهوم مدیریتی، حدود پانزده سالی است که وارد حوزه مدیریت و دانشگاه­های کشور ما شده است و حالت عمومی به خود گرفته و در حال حاضر نیز مدیریت کشور فقط نوعی آشنایی با این مفهوم پیدا کرده است. عمدتا از این عبارت، در رسانه­های و گفتمان­های مدیریتی استفاده می­شود، آموزش و بهره­گیری از آن نیز اجباری نیست و به نوعی به درایت مدیران در بخش­های مختلف بستگی دارد.

به گفته وی آن دسته از همایش­ها و کنفرانس­هایی که از سابقه طولانی در برگزاری برخوردار هستند حرکتشان مثبت بوده، ولی نمی­توان این همایش­ها و کنفرانس­ها را رتبه بندی کرد و بگوییم که کدام بهتر یا بدتر است.

به گفته رئیس هیأت مدیره انجمن مدیریت راهبردی ایران، همایش­های حوزه مدیریت را می­توانیم به دو بخش دولتی و خصوصی دسته­بندی کرد که هر کدام انگیره­های خاص خود را دارند و اساسا دو انگیزه اصلی در برگزاری چنین همایش­هایی وجود دارد که یا ضرورت تغییر مطرح می­شود که مشکلات موجود را بررسی می­کند و یا ایده­های جدید ارائه می­شود که از این ایده­ها برای انجام تغییرات و حل مشکلات می­توان استفاده کرد.

وی در خصوص رتبه­بندی­های انجمن­های فعال در حوزه مدیریت اذعان داشت که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رتبه­بندی­هایی را تعیین می­کند که بر اساس آن ماهیت انجمن­ها مشخص می­شود اما تاکنون در حوزه مدیریت استراتژیک، رتبه بندی وجود نداشته است و در حال حاضر، با کمک انجمن مدیریت راهبردی ایران این اقدام در حال انجام است.

ولی به طور کلی می توانم بگویم که در حال گسترش نمایندگی ها و ایجاد فصلنامه و انتشار کتاب در آینده نزدیک هستیم. ضمن این که برنامه­هایی نیز برای برگزاری سمینار­ها و کنفرانس­های دیگر در حوزه مدیریت استراتژیک داریم.

در ادامه پرفسور اعرابی وضعیت پژوهش در حوزه مدیریت استراتژیک و ارتباط حوزه های مدیریتی و پژوهشی را وضعیتی مطلوبی ندانست. ولی امیدواریم با استقرار دولت کارها شروع شود.

پروفسور سیدمحمد اعرابی راهنمای بسیاری از پروژه­های دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بوده وی در     خصوص اینکه چه تعداد از موضوعات را با نیازهای اجرایی و واقعی سازمان­ها و موسسات فعال کشور هماهنگ کرده گفت: نتیجه تحقققات بنیادی تئوری می باشد که به منظور توسعه علم صورت می گیرد شاید تعدادی از پایان نامه های دکتری به این منظور انجام شود که از نتایج آن به صورت کتاب، مقاله، متون آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. از این تحقیقات   می توان استفاده کرد و الگو سازی صورت گیرد که به این دسته از تحقیقات، تحقیقات توسعه ای گفته می شود که بخش دیگری از پایان نامه ها به این منظور انجام می شود. این دو دسته تحقیقات به صورتهای مختلفی در اختیار جامعه قرار    می گیرد و عمداً تحقیقات کاربردی بر مبنای آن صورت می گیرد که به منظور حل یک شکل خاص برای دستگاههای دولتی و خصوصی به وسیله مؤسسات و شرکتهای مشاور صورت می گیرد.

پرفسور اعرابی افزود برای معرفی چهره برتر در همایش­ها به ویژه همایش مدیریت استراتژیک که برای نخستین بار در صدد معرفی این چهره است کمیته ای برای این  برنامه ریزی این مهم اختصاص یافته است .

وی اشاره کرد در خصوص جایزه ملی کنفرانس مدیریت استراتژیک گفت به هر حال عواملی در این انتخاب­ها دخیل می شوند که می توانند صحت ارزیابی و انتخاب را دچار مشکل کنند.

فرآیند مدیریت استراتژیک  در سه بخش بهم پیوسته برنامه ریزی، اجرا و کنترل استراتژیک است که در مجموع مبنایی برای مدیریت عملیاتی بوده که موجب هم افزایی می گردد.

پرفسور اعرابی در پایان مطرح کرد که: در مجموع، برگزاری هر چه بیشتر این کنفرانس­ها و همایش ها مفید است؛ زیرا این کنفرانس ها با هزینه مردم انجام می شود و ایده ها به صورت رایگان در اختیار پژوهشگران، اساتید، مشاوران، مدیران و دانشجویان قرار گرفته که در نهایت دستگاه های دولتی و خصوصی می توانند از آن استفاده نمایند.

سمانه خودچیانی

کارشناس ارشد ارتباطات

نوشتن دیدگاه


مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید